Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /libraries/cms/application/cms.php on line 471
Nowy numer Bibliotekarza Lubuskiego - Bibliotekarz Lubuski

Nowy numer Bibliotekarza Lubuskiego

Okładka Bibliotekarza LubuskiegoW Tygodniu Bibliotek ukazał się kolejny numer "Bibliotekarza Lubuskiego" (1/2022).

 „Biblioteka – świat w jednym miejscu…” Anna Romańska w interpretacji hasła 19. Tygodnia Bibliotek wraca do początków pandemii Covid-19, kiedy ograniczeni licznymi obostrzeniami „na nowo odkryliśmy rzeczywistość zamkniętą w słowach, biblioteki stały się lotniskami, a regały pasami startowymi. Czytanie pozwoliło nam pozostać otwartymi na świat, mimo że byliśmy przez wiele tygodni zamknięci w swoich małych społecznościach”. Hasło Tygodnia Bibliotek 2022 koresponduje także z przesłaniem Międzynarodowego Dnia Książki Dziecięcej: „Czytanie to wolność. Czytanie to oddech. [...] Historie to skrzydła, które pomagają wznosić się każdego dnia. Historie to lekarstwa. Leczą. Pocieszają. Inspirują. Uczą”. Przemyślenia Richarda Van Campa materializują się w relacjach autorów numeru: Iwony Pietrzak-Płachty, Magdaleny Śliwak, Zofii Rogasik, Małgorzaty Grelak, Donaty Wolskiej, Justyny Stachury.

Biblioteki łączą przestrzeń wirtualną i rzeczywistą, porządkują świat pełen towarów i usług, weryfikują informacje, oswajają nowe technologie, pobudzają wyobraźnię, motywują do odkrywania. Teksty Hanny Ciepieli, Natalii Dyjas-Szatkowskiej, Agnieszki Langner-Kosmaty, Bożeny Romańskiej, Elżbiety Turowskiej, Anny Urbańskiej, Anny Neć, Łukasza Michałkiewicza, Dawida Kotlarka, Jacka Gowdziaka wskazują, że są to miejsca spotkań tu i teraz, a zarazem szeroko otwarte drzwi na świat oraz na drugiego człowieka, co obecnie obserwujemy także w gestach solidarności z walczącą Ukrainą. Coraz więcej w bibliotekach działań na rzecz uchodźców, polsko-ukraińskich warsztatów, ukraińskiej literatury, pomocowych materiałów. Bibliotekarze włączają się w lokalne i ogólnopolskie inicjatywy, by pomoc była jak najbardziej efektywna. O jednym z takich projektów pisze Alicja Moneta z Biblioteki Kultury w Iłowej. Książnice stają się bezpieczną przystanią, centrum niezbędnej wiedzy, oazą w nowej rzeczywistości ukraińskich rodzin. Polskie biblioteki otwierają się również dla ukraińskich bibliotekarzy.

Dzień Bibliotekarza i Bibliotek 2022, przeżywany w cieniu wojny, jest szczególny. Łączy nie tylko polskich i ukraińskich czytelników, ale także polskich i ukraińskich bibliotekarzy, co akcentujemy także poprzez okładkę majowego numeru. W tym roku branżowe święto i Tydzień Bibliotek celebrujemy wspólnie – w atmosferze wzajemnej życzliwości i solidarności, a słowa Norwida, które nigdy nie straciły na aktualności, wybrzmiewają
z podwójną mocą:

„Z rzeczy świata tego zostaną tylko dwie,
Dwie tylko: poezja i dobroć… i więcej nic…”

Najnowszy numer Bibliotekarza Lubuskiego dostępny jest w Dziale Badań, Analiz i Metodyki, w Dziale Wydawnictw oraz w Czytelni Ogólnej WiMBP im. Cypriana Norwida w Zielonej Górze. W wersji online również w zakładce Aktualny numer.

Redakcja życzy miłej lektury i zaprasza do współpracy.