Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /libraries/joomla/updater/updater.php on line 278
Czytelnia dramatu "KRÓL ZAMCZYSKA" - Bibliotekarz Lubuski

Czytelnia dramatu "KRÓL ZAMCZYSKA"

król zamczyskaWojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Cypriana Norwida w Zielonej Górze i Lubuskie Laboratorium Książki zapraszają w sobotę 24 września na pierwsze w sezonie 2022/23 spotkanie z dramatem. Tym razem będzie to nawiązanie do trwającego Roku Romantyków.

Seweryn Goszczyński napisał KRÓLA ZAMCZYSKA w 1842 roku. Główny bohater odwiedza ruiny odrzykońskiego zamku, gdzie poznaje miejscowego dziwaka Machnickiego. Ów Machnicki przeprowadza Goszczyńskiego nie tylko po korytarzach ruin, ale przede wszystkim na drugą stronę, do równoległej rzeczywistości. Tam, w tej krainie, to on - uznawany za miejscowego odludka - sprawuje niepomierne rządy nad przeszłością i przyszłością. Specjalnie dla nas adaptację tego gotyckiego tekstu przygotował Jerzy Machowski, który również wyreżyseruje czytanie. Na skrzypcach zagra na żywo Jakub Kotowski.
Czytają:
GOSZCZYŃSKI I / Janusz Młyński
GOSZCZYŃSKI II / Wojciech Romańczyk
MACHNICKI / Lech Mackiewicz
GOSPODYNI / Edyta Januszewska
GOSPODARZ / Aleksander Stasiewicz
*
ADAPTACJA i REŻYSERIA
Jerzy Machowski
MUZYKA na ŻYWO
Jakub Kotowski
REŻYSERIA DŹWIĘKU
Artur Beling
*

Po czytaniu odbędzie się krótkie spotkanie z Jerzym Machowskim i aktorami. Pałac Książęcy w Zatoniu, godzina 19.00.
GOSPODARZEM i POMYSŁODAWCą CYKLU JEST dr Andrzej Buck, KOORDYNATOREM dr Janusz Łastowiecki