Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /libraries/cms/application/cms.php on line 471
Lubuska Mysz Matylda na ukraińskiej platformie - Bibliotekarz Lubuski

Lubuska Mysz Matylda na ukraińskiej platformie

mnejsza matylda ukrainskaMysz Matylda jest bohaterką opowiadań Władysława Wróblewskiego, autora bajek, dyrektora Miejskiej Biblioteki Publicznej w Witnicy. Niedawno tytułowa chrobotka, za pośrednictwem Internetu, zawitała do domów ukraińskich dzieci.

Matylda jest biblioteczną myszą, ponieważ mieszka za regałem z książkami, które czyta i czasami nadgryza. Ma rodziców i brata Błażeja, z którym czasami się kłóci. Zaprzyjaźniła się z Helenką, która zajmuje podobną pozycję w rodzinie ludzkiej – jest najmłodszą dziewczynką.
Trzy audiobooki z przygodami Matyldy zostały nagrane przez Pawła Ptaszyńskiego w studiu GOcast. Utwory zapowiada aktorka Anna Paliga. Czwarta książka mówiona powstała w tym samym miejscu. Zawiera ukraińskie tłumaczenia ośmiu utworów i nosi tytuł „Пригоди мишки Матильди”. Teksty przetłumaczyła Anna Ptaszyńska, a nagraniom głosu użyczyła Wiktoria Szafrańska. Wszystkie audiobooki można bezpłatnie odsłuchać na platformach GOcast i Spotify. Kilka przygód można znaleźć na Youtube w interpretacji Moniki Simonjetz i Pawła Ptaszyńskiego.
Niedawno osiem opowiadań ukazało się na stronie „Аудіоказки Українською” (audiokazky.com). Jest to serwis publikujący bajki dla dzieci – od utworów klasyków (bracia Grimm, Perrault i in.) po teksty współczesne. Jego twórcy wykorzystali nagranie dokonane w studiu GOcast, wzbogacając go motywami muzycznymi. Ukraińskojęzycznych opowiadań o Matyldzie można bezpłatnie wysłuchać na smartfonie, po zainstalowaniu odpowiedniej aplikacji. 1 czerwca 2023 roku w serwisie GOcast ukaże się audiobook „Mysz Matylda wychodzi z domu” - kolejny zbiór przygód zadziornej chrobotki.

Joanna Kret