Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /libraries/cms/application/cms.php on line 471
Spektakl "Lekcja" - Post Scriptum 9(12). Kozzi Film Festiwal - Bibliotekarz Lubuski

Spektakl "Lekcja" - Post Scriptum 9(12). Kozzi Film Festiwal

Plakat Post Scriptum 29.06.2023Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Cypriana Norwida zaprasza 29 czerwca 2023 r. (czwartek) o godz. 18.00 do Sali im. Janusza Koniusza na spektakl „Lekcja” w wykonaniu Teatru Zza Boru - Post Scriptum 9 (12).Kozzi Film Festiwal.

Tłumaczenie: Jan Błoński 
Adaptacja i reżyseria: Jan Andrzej Fręś  

Obsada: 
Profesor – Lucyna Korczowska 
Uczennica – Weronika Dura 
Służąca – Irena Karkosz 
Światło i dźwięk – Tadeusz Karkosz 

Eugène Ionesco (1909 -1994) – pół-Rumun, pół-Francuz, obok Samuela Becketta i Jeana Geneta jest współtwórcą nurtu dramaturgicznego zwanego teatrem absurdu, którego szczyt popularności przypada w Europie Zachodniej na początek II połowy XX wieku. Wyrosły z buntu pisarzy wobec „klasycznego” dramatu, nurt ten zanegował zarówno dążenie do realistycznej prezentacji rzeczywistości i postaci, jak i fundamentalną zasadę przyczynowo-skutkowego biegu akcji scenicznej.

Premiera jednoaktówki La Leçon odbyła się 20 lutego 1951 w Théâtre de Poche Montparnasse w reżyserii Marcela Cuveliera, który jednocześnie wcielił się w rolę Profesora.

Ionesco, który przez kilka lat pracował jako nauczyciel języka francuskiego w liceum, zawarł w swym utworze nie tylko groteskowy obraz relacji nauczyciel – uczeń, lecz także ostrą krytykę całego systemu oświatowego. Marionetkowe postacie poruszają się w absurdalnym świecie pełnym strachu i grozy. Sytuacje banalne, często przedstawione w komicznym świetle, rychło przeradzają się w okrutną farsę. Nietracąca aktualności sztuka Ionesco – osiemnasta premiera Teatru Zza Boru – spina symboliczną klamrą 15-lecie działania teatru, zainaugurowane w 2007 r. „Pokojówkami” Geneta.