Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /libraries/cms/application/cms.php on line 471
ONA - zaproszenie na spektakl - Bibliotekarz Lubuski

ONA - zaproszenie na spektakl

27 marca   

 

 

 

 

 

 Z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Cypriana Norwida w Zielonej Górze Lubuskie Laboiratorium Książki GREEN BOOK zaprasza na spektakl: ONA - monodram Karoliny Pożogi z Sekcji Teatralnej Żarskiego Domu Kultury. Scenariusz na podstawie sztuki „Kobieta i życie” Maliny Prześlugi. Reżyseria: Alicja Wróbel.

O spektaklu:
Monodram powstał z długich rozmów o kobiecości i o zagrożeniach, na jakie narażone są kobiety we współczesnym świecie. Z obserwacji i doświadczeń bycia młodą kobietą w kraju, który podobno jest bezpieczny. Opowiada o walce z oczekiwaniami, zawiedzionych nadziejach, a przede wszystkim o bólu, który dotyka ofiary przemocy. To mocny głos w sprawie sytuacji kobiet w Polsce, ale też na świecie. Przedstawienie zostało przygotowane na 68. Ogólnopolski Konkurs Recytatorski i otrzymało nagrodę specjalną na finale centralnym w Słupsku w trakcie 20. Sam na Scenie. "Bezimienna bohaterka rozprawia się [...] z tematyką kobiecej cielesności, uczuciem zniewolenia, brakiem zrozumienia i doświadczeniem przemocy. Przeciwstawia się roli, w której chcieliby obsadzić ją przedstawiciele środowisk konserwatywnych. Czuć, ze Karolina swoją emocjonalną grą doskonale rozumie istotę problemu, z którym się mierzy na scenie. Podchodzi do tematu z należytą powagą, by w odpowiednim momencie ukłuć igłą szyderstwa." /Krzysztof Przygoda, "Sam na scenie" nr 2/2023/
Karolina Pożoga - uczennica Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Ekonomicznych w Lubsku, tegoroczna maturzystka, która w ramach swojej edukacji wybrała profil humanistyczno-dziennikarski. Aktywna członkini środowiska teatralnego, działa w Sekcji Teatralnej ŻDK. Finalistka 68. Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego, laureatka 20. edycji konkursu "Sam na scenie", gdzie została wyróżniona nagrodą specjalną przyznaną przez dyrektorkę Słupskiego Ośrodka Kultury. Poza tym pasjonuje się również sportami walki i siatkówką, logopedią i fizjoterapią. Jej zabawa w teatr i recytacje, którą zaczęła jako sześcioletnia dziewczynka przerodziły się w pasję, bez której obecnie nie może żyć, i ma nadzieję, że w przyszłości będzie mogła dalej ,,bawić się teatrem" odkrywając różne dziedziny sztuki.
Alicja Wróbel - reżyserka i aktorka pochodząca z Żar. Absolwentka kierunków zarządzanie kulturą i mediami, animacja-społeczno-kulturowa oraz retoryka stosowana na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. Recytatorka i jurorka konkursów recytatorskich. Od 2019 instruktorka teatralna w Żarskim Domu Kultury, w którym prowadzi młodzieżową Sekcję Teatralną (dawniej Teatr Drewniana Kurtyna) oraz teatralne zajęcia dla dorosłych pod nazwą Teatr po Godzinach. Prowadzi również zajęcia teatralne w Bibliotece Centrum Kultury w Jasieniu. Z teatrem amatorskim związana od najmłodszych lat życia. W swoim reżyserskim dorobku ma spektakle dramatyczne, plastyczne, plenerowe, poetyckie i monodramy. Uczestniczka licznych warsztatów teatralnych. Lubi mówić o swojej pracy, że zajmuje się zawodowo hodowaniem i naprawianiem ludziom skrzydeł. Przez swoich podopiecznych zwana Mamą. Prywatnie człowiek-fandom, wielbicielka włoskiej kuchni i fanka Bałtyku.

27 marca /środa/ godz. 18.00
miejsce: Sala im. Janusza Koniusza (parter Biblioteki, al. Wojska Polskiego 9)
Wydarzenie Tygodnia Teatru z Biblioteką
Organizator:
Lubuskie Laboratorium Książki GREEN BOOK
tel. 68 328 45 32 623
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.